PRÁVĚ ČTETE

KATARZIA: Na pódiu působím jako plachá holčička, p...

KATARZIA: Na pódiu působím jako plachá holčička, přitom jsem napoleon


Je jedním z nejvýraznějších talentů současné česko-slovenské scény. Skromná, lehce roztržitá holka, která si pozornost v hudební branži získala převážně netradičním projevem (kteří mnozí označují až za neumělý) a perfektně vystavěnými texty. Ty jsou plné promyšlených veršů, příjemně znělých slov a slangu mileniálů – a Katarzii slouží jako účinný nástroj k nastínění života dnešních dvacátníků.

Svoji první skladbu jsi složila v 16 letech na studijním pobytu v oklahomské Tulse. Čím tě americké prostředí inspirovalo?
Prostředí mě nikdy moc neinspirovalo, jen lidé. V Tulse jsem měla kytaru jako předmět a můj tehdejší učitel mě vedl k tomu, abych skládala. Tu písničku jsem složila někde na chodbě během hodiny, kdy se ostatní učili noty.

Jmenovala se Home – byla o tom, že se ti stýská?
No, spíš po klucích než po domově. Byla hodně patetická. (zpěv) Tak nějak. Já jsem chtěla být jako Akon, protože tenkrát hodně frčel.

IMG_4166

šaty Pietro Filipi, sukně Alchymi, podkolenky GIPSY, sandálky OJJU

Hrála jsi na příčnou flétnu, na housle, zkoušela ses dostat na hereckou školu, studovala jsi divadelní produkci a scenáristiku. Vypadá to, že ses hodně hledala. Jak jsi nakonec skončila jako písničkářka?
Od malička jsem psala. Jednou jsem zkusila udělat písničku a začalo mě to brutálně bavit. V ničem jiném jsem do té doby nebyla tak vytrvalá. Pověsila jsem na SoundCloud nějakou skladbu a začala to posílat všem kámošům. Všechny jsem otravovala, jen tak z radosti. Pak mě jeden kluk pozval, abych ty tři písničky, co jsem měla, zahrála jako předkapela v jednom známém bratislavském klubu. A od té doby je to můj job.

IMG_4341

halenka Bianca Popp

Většina pozitivní kritiky, kterou dostáváš, se týká textů. Uvažovala jsi někdy nad básnickou sbírkou?
Jaj, to ne. Podle mě to není tak dobré, aby to mohla být poezie. Myslím, že to funguje jen jako písničky.

V jednom rozhovoru jsi říkala, že ses dodnes nenaučila všechny akordy.
S kytarou pracuji trochu jinak. Spíš nějak intuitivně hledám to, co se mi líbí, nepotřebuji u toho nic pojmenovávat. Kombinací už ale znám víc, kluci kytaristé mi vždycky ukážou, co můžu dělat. Při komunikaci s muzikanty je fajn to umět, to přiznávám.

IMG_4306

Styl, kterým zpíváš, jsi nazvala jako „girl-folk-rap“. Co to znamená?
Moc mě nezajímá zařazování do žánrů, to dělají spíš kritici, ne autoři. V mé hudbě se mísí víc stylů, dá se tam najít folk, ale také jazz nebo rap. Moje texty jsou z ženského pohledu. Akorát teď nevím, jestli budu pokračovat v rapování. Snažím se texty v poslední době spíš ředit a minimalizovat než rozšiřovat do rapu.

Kdyby byla kytara tvůj partner, jaký byste měli vztah?
Kytara je „jenom“ předmět a já jsem racionální. Nemůžeme se radši bavit o Kantovi?

IMG_4297

šaty Miss Selfridge, prsten Aldo

Tvoje nová deska Agnostika je hodně osobní. Vidíš samu sebe jako slovenskou Taylor Swift, která o každém klukovi, se kterým se rozejde, napíše písničku?
Taylor je geniální, ale její projev a vyzařování mi nevyhovují. Působí na mě přehnaně, až agresivně ambiciózně a to pro mě není sexy. Nejdřív to tak asi bylo, ale teď o hudbě přemýšlím víc koncepčně a dramaturgicky. Moje písničky nejsou jen o klucích, ale o různých situacích, emocích a momentech, které se mezi lidmi dějí. Snažím se skládat věci o jiných lidech a jejich problémech, ne jenom o sobě. Chci, aby se v tom zachovala lidskost.

IMG_4174

choker Tally Weijl, šaty Dorothy Perkins, boty Dorothy Perkins

Takže budeš skládat protest songy? Je to tvoje forma jakési občanské aktivity?
Někdy bych se radši nevyjadřovala k ničemu. Ale písničky mají lidem připomínat, aby se nad některými věcmi zamysleli. Rozčiluje mě třeba xenofobie vůči muslimům. Nebo to, že hodně lidí na Slovensku není dostatečně informováno a vzděláno, aby věděli, že je důležité separovat plasty. Zní to jako hloupost, ale ráda bych lidem třeba pomocí humoru vysvětlila, že ty kontejnery venku jsou tam z nějakého důvodu a že nemají být líní udělat si doma tři nádobky. Nebo mě vytáčí, že nejsou dostatečně vzdělaní, aby si všimli, že volí fašistu.

Poznávají se lidé ve tvých textech?
Většinou jim dám vědět, že jsem o nich něco napsala, dřív, než to zahraju. Někdo říká, že nemám právo je rozebírat. Někteří si myslí, že je to krádež duše. Někteří nic neřeknou a mlčí. Co už s tím ale můžou dělat.

IMG_4447

šaty Only, lodičky OJJU

Jak reagoval Michal ze skladby Michal?
Ten moc nadšený není, ale jako správný sociopat má rád pozornost, takže mu to hraje do karet.

Kdy se ti tvoří nejlíp? Jak se naladíš k tvorbě?
Dřív jsem musela být emočně na dně. Teď je to tak, že si prostě sednu a pracuju. Čím dál víc začínám být odolná vůči jakémukoliv emočnímu zážitku, takže to začíná být těžší.

IMG_4403

náušnice Pieces, podprsenka Pieces, blejzr Vero Moda, kalhoty Vila,

CELÝ ROZHOVOR NAJDETE VE SMYSLOVÉM ČÍSLE

Katarzia (28), vlastním jménem Katarína Kubošiová, je slovenská písničkářka, která si svými přidrzlými texty získává na česko-slovenské scéně pochvalné kritiky. Narodila se v Nitře, vystudovala scenáristiku a dramaturgii. Debutovala albem Generácia Y (2013), ze kterého se často skloňuje převážně skladba Spýtala som sa, kde se autorka ptá starší generace, jak na dospělost. K nové desce Agnostika přizvala zkušené muzikanty a zahalila generační výpověď do elektronicky jazzového hávu.


Thea Kučerová

Thea je šéfredaktorka časopisu ZOOT. Věří, že svět okolo nás je potřeba zpomalovat.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

INSTAGRAM
Jak čtete ZOOT vy? #casopiszoot