PRÁVĚ ČTETE

Internet je DOBRý a zaslouží si oslavu!

Internet je DOBRý a zaslouží si oslavu!


Denně jsme v kontaktu s lidmi po celém světě, nakupujeme na virtuálních tržištích (posledních 5 let hlavně na ZOOTu, ehm ehm), vzděláváme se na světových univerzitách, efektivně komunikujeme s úřady, posloucháme tu nejnovější hudbu, sledujeme i vysíláme videa nebo nacházíme a sdílíme zajímavé myšlenky a informace. Samozřejmost? Nemyslíme si! A proto slavíme v únoru 25 let internetu v Česku. Připojte se s námi a s novou DOBRO. kolekcí!

U příležitosti oslav tohoto výročí proběhne v Praze setkání inspirativních lidí z online světa, kteří si nejen myslí, že si „český” internet zaslouží oslavu narozenin, ale mají toho i spoustu co říct. Zavzpomíná se na to, jak se Česká republika k internetu v roce 1992 připojovala, budou se probírat současná témata jako e-vzdělávání, e-goverment nebo datová žurnalistika a neopomene se ani budoucnost, bezpečnost nebo třeba „smart cities“. Zajímá vás to? Samotná konference, kterou zastřešuje Seznam.cz, je sice neveřejná, ale díky internetu a streamování přednášek se můžete připojit a oslavy sledovat online. Podívejte se na program a připojte se 13. února 2017!

Zázračné dítě internetu: Příběh Aarona Schwartze

Jestli jste spíše fanoušky filmů než přednášek, pak vás jistě zajímá poslední bod programu oslav – projekce dokumentárního filmu o životě Aarona Schwartze, zázračného dítěte internetu, který otevírá otázku internetové bezpečnosti a vztahu technologií a občanských práv v současném světě.

Aaron už od dětství miloval počítače. Podílel se na vývoji internetových nástrojů RSS nebo Reddit. Zabýval se také fungováním Wikipedie, především licencí Creative Commons. Z geniálního programátora se však postupně stal aktivistou, který si uvědomoval, že technologie mohou být dobrým sluhou, ale snadno zneužitelným pánem. Internet považoval za demokratické médium a bojoval proti snaze úřadů a veřejných institucí redukovat prostřednictvím technologií občanské svobody a přístup k informacím. Ve 26 letech si vzal život.

Připojte se a podpořte Člověka v tísni

V rámci oslav si můžete na DOBRu pořídit geeky šperky Trash Made vytvořené z PC komponentů a recyklované bloky FOREWEAR s designem symbolizujícím propojovaní. Podpoříte tak projekt Člověka v tísni Jeden svět na školách. Kromě toho podpoříte i české designéry a využívání recyklovaných materiálů, a to my rádi!

O co jde v projektu Jeden svět na školách?

„Víme, že na pedagogických fakultách se o využití audiovizuálních materiálů ve výuce příliš neučí. O přínosech nových metod tak nemají dostatek informací stávající ani budoucí vyučující. To se snažíme změnit a nabízíme příležitosti k dalšímu vzdělávání vyučujících z praxe i studentů a studentek pedagogických oborů.”

Jeden svět na školách je jedním ze vzdělávacích programů organizace Člověk v tísni. Ten již od roku 2001 přispívá k výchově zodpovědných mladých lidí, kteří se orientují v současném světě a nejsou lhostejní. Má za cíl umožnit školám, aby mohly v rámci výuky zdarma a legálně využívat dokumentární filmy a další audiovizuální materiály, které reagují na situaci v současné společnosti a aktuální výzvy u nás i ve světě. Do projektu je již zapojeno více než 3500 základních a středních škol po celé České republice a podařilo se mu k dětem dostat přes 220 filmů s výukovými materiály.

„Prostřednictvím filmů, diskusí a výukových aktivit přinášíme do škol důležitá témata a konkrétní příběhy. Věnujeme se lidským právům, moderním československým dějinám, mediálnímu vzdělávání a mnoha dalším tématům.”

Připojíte se?

Už je skoro samozřejmostí mít k dispozici připojení k internetu prakticky kdykoliv a kdekoliv. Co pro vás internet a jeho možnosti znamená? A jaký by byl dnešní svět bez sítě sítí? Připojte se k oslavám a pošlete s hashtagem #pripojujise internetu narozeninové přání – ať všichni, s kterými jste díky němu propojení, vidí, že vám není lhostejný.

Tak se připojte a podpořte nejen aktivity Člověka v tísni, ale všechno to DOBRé, co nám internet již 25 let nabízí. Jak sami vidíte, tentokrát výjimečně nemluvíme jen o online nakupování. Mrk mrk :).


Klára Krčmařová

Klářa v Zootu (i mimo něj) posiluje DOBRO. Má spoustu nápadů a ráda píše. Baví ji udržitelná móda a věci, které dávají smysl. Po práci jezdí na výlety do přírody i do města, fotí domy a stromy, učí se šít a v podstatě nonstop poslouchá hudbu.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

INSTAGRAM
Jak čtete ZOOT vy? #casopiszoot