DOBRO. jde NaFILM


Je tu zase další smršť filmových hlášek! Ať už jsou vaše srdcová záležitost Homolkovi, Kouř, Na samotě u lesa, Pelíšky, Sedmikrásky nebo Slavnosti sněženek, určitě se vám vryli pěkně hluboko pod kůži. České filmy jsou výborné, a zaslouží si své místo v pořádné kulturní instituci. Boj o filmové muzeum pokračuje a DOBRO. ho stále podporuje!

Proč český film nemá své muzeum? Není naše filmové dědictví v archivech a depozitářích schované už příliš dlouho? Co kdybychom ho po více jak sto letech konečně představili širší veřejnosti? Ukažme si NaFilM!

Kdo za tím stojí?

Za projektem NaFilM stojí studenti magisterského programu Katedry filmových studií FF UK v Praze společně se studenty napříč obory uměleckých a technických vysokých škol. Naším záměrem je založit muzeum českého filmu, kulturně-vzdělávací centrum, které v České republice zatím chybí. Protože budovu na stálo zatím hledáme, ukazujeme způsob, jakým lze s filmem ve výstavním prostoru interaktivně pracovat, pomocí filmových výstav. Nová instituce by se měla stát živým centrem setkávání se, vzájemné inspirace, zážitkového poznávání a aktivního vzdělávání pro nejrůznější skupiny návštěvníků, kteří zde mohou vzrušující médium vnímat všemi smysly.

Výstavní kousek!

Část konceptu byla poprvé veřejně představena formou pilotní výstavě Na film! v Museu Montanelli, která proběhla v roce 2015 v Praze. Interaktivní výstava návštěvníkům představila nejen vybraná témata z dějin filmu, ale také možné kurátorské přístupy k vystavování filmového média. Druhou ze série na sebe navazujících výstav je výstava Na film! 2, která bude otevřena od 1. 12. 2016 do 30. 4. 2017 ve druhém patře Paláce Chicago na Národní třídě v Praze. Výstavy budou expozici postupně rozšiřovat do té doby, než iniciátoři dosáhnou svého cíle a naleznou pro filmové muzeum stálé prostory.

Co to je za muziku?

Kolekce plátěných „dobrých“ tašek vznikla s připravovanou navazující výstavou Na film! 2 a vychází z inspirace „kultovními“ českými filmy. Tím dostává český film mezi veřejnost. Loni se pracovalo s těmito citacemi: „Ráda bych vás upozornila, že se tu mezi dětmi objevil takový nešvar. Děti velice často opakují sprostá slovíčka. Hlavně jedno. Je to slovíčko ‚prcat‘.“ „Jmenuji se — Igor Hnízdo!“ „Počkej, počkej, nech to. To je skvělá muzika. Ty vole, co to je za muziku?“ „Co abych tě, drahá, oběsil?“ Ať už je vaše srdcová hláška z Pelíšků, Obecné školy, Samotářů nebo Spalovače mrtvol, určitě se vryla pěkně hluboko pod kůži. Autorem návrhů tašek je jeden z členů týmu NaFilM Matouš Svěrák, student animace na FAMU

„Designů je šest a každý odkazuje k jednomu filmu. Projekt NaFilM má v plánu otevřít Národní filmové muzeum a v něm ukázat naše filmové dědictví. A vy se teď můžete zapojit do procesu jeho tvorby přímo nebo nákupem těchto „dobrých“ tašek.“ Adéla, Jakub, Terezie (NaFilM)

Aktuální kolekce obsahuje tyto hlášky:

Ecce homo Homolka (Jaroslav Papoušek. 1969): To ti říkám, jestli si ten fotbal neprosadíš, tak si u mě mrtvěj muž!

Na samotě u lesa (Jiří Menzel, 1976): Chčije a chčije

Slavnosti sněženek (Jiří Menzel, 1983): Nekupte to, když je to tak levný

Kouř (Tomáš Vorel st., 1990): Jsem jeden z nejlepších tanečníků disco

Sedmikrásky (věra Chytilová, 1966): Když se všechno kazí, tak budeme zkažené i my

Pelíšky (Jan Hřebejk, 1999): Prcat

Foto: Richard Špůr


Jitka Pánková

Jitka má ráda, když je na světě dobře. A proto dělá DOBRO. O věcech dovede mluvit tak, že jí je snadno uvěříte. Se správnými lidmi kolem sebe dovede vymyslet kouzla. Duší je v Jižní Americe, ale jednou bude podnikat v oblasti ekologické módy v ČR.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

INSTAGRAM
Jak čtete ZOOT vy? #casopiszoot