PRÁVĚ ČTETE

CAPSULE WARDROBE: LÉTO VE 23 KOUSCÍCH

CAPSULE WARDROBE: LÉTO VE 23 KOUSCÍCH


Jmenuji se Martina, je mi 24, kdysi jsem bývala módní blogerka se skříněmi praskajícími ve švech a teď jsem ve fázi, kdy mám méně oblečení než můj kluk. To není začátek zpovědi nešťastné holky žijící po boku ještě většího nákupního maniaka. To je příběh lehkého letního šatníku. Mého v současnosti a vašeho v budoucnosti.

KAPSLIČKOVÝ ŠATNÍK

Možná už jste někde zaslechli termín capsule wardrobe. Ve zkratce bych to vysvětlila jako minimalistický šatník složený jen z několika málo věcí, které se k sobě vzájemně hodí, snadno se kombinují a zároveň utváří váš vlastní osobitý styl. Abychom se všichni vyhnuli nepohodlí u přemýšlení nad anglickou výslovností, vymyslela jsem pro tento celosvětový fenomén český název: kapsličkový šatník. Je totiž tak malý, že by se vešel do kapsle. Kdyby ta kapsle měla velikost středního kufru. Rozumíme si.

Kapsličkový šatník je lék na všechny módní neduhy. No fakt! Proč?

Protože:

 1.    Vždy když si stoupnete před skříň, budete mít co na sebe.
 2.    Všechny vaše kousky k sobě budou ladit.
 3.    Je to skvělý kurz sebeovládání – už žádné unáhlené nákupy ve výprodejích!
 4.    Objevíte svůj jedinečný styl nepodléhající trendům, který vám budou kamarádky tiše závidět.  
 5.    Celý šatník si můžete sbalit do kufru na dovolenou (tento bod oceníte i při stěhování).

Vsadím se, že jste si hned představili takový ten typický magazínový šatník v ponuré kombinaci bílé, šedé a černé, protože tam se nedá nic zkazit. Přiznám se bez mučení – můj kapsličkový šatník v sobě moc barev nemá a vynahrazuji si to modrými vlasy a výraznými rtěnkami. To však neznamená, že by to s barvami nefungovalo! Naopak. Stačí jen vybrat ty správné odstíny, kterým to vedle sebe sekne. Zkuste třeba půlku věcí neutrálních a půlku divočejších, jejich vzájemná kombinace pak bude hračka.

Barevná paleta:
bílá
mentolová
světle modrá
pastelově žlutá
korálově červená
oranžová
světle růžová
krémová
denim
zlatá/stříbrná

JAK SI HO SESTAVIT

PRAVIDLO Č. 1 – ZAPOMEŇTE NA PRAVIDLA

Teď si budu trochu protiřečit, nicméně tohle je velmi důležité si uvědomit: žádná pravidla neexistují. Svezte se na vlně příjemné inspirace, ale nebojte se najít svůj unikátní počet kousků, svou ideální barevnou paletu, své oblíbené střihy, své milované vzory, své vlastní pojetí kapsličkového šatníku.

Pro jistotu vyměním slovo pravidlo za krok. Odteď.

KROK Č. 2 – VŠECHNO ZE SKŘÍNÍ VEN!

Přichází ta nejlepší a zároveň nejhorší část. Vyskládejte si celý svůj šatník na dobře viditelné místo. Ideálně na postel, abyste měli tu správnou motivaci – když ten čurbes do večera uklidíte, máte kde spát. Předem říkám, že je to docela náročné a že v průběhu třídění asi tak pětkrát potlačíte obrovskou chuť všechno spálit a opéct si nad zbytky svých šatů buřty. Nebojte, jsme v tom spolu. Zatněte zuby, pusťte se do práce a uvidíte, že výsledek stojí za to.

Skvělým pomocníkem jsou kupičky, do kterých si věci rozdělíte:

 •         láska – věci, bez kterých nemůžete žít
 •         možná – věci, které si chcete nechat, ale vlastně nevíte proč
 •         daruji – věci, které si zaslouží najít nového majitele
 •         odpad – věci, které jsou ve špatném stavu nebo od špatných lidí (tričko s fleky od deodorantu, ožmolkovaná sukně, šaty od bývalého)

 

Položte si tyto otázky:

 •         Kdybych šla dnes do obchodu, koupím si to?
 •         Měla jsem to na sobě poslední půlrok?
 •         Cítím se v tom dobře?

Asi ani nemusím říkat, že záporná odpověď znamená jediné: pá pá.

KROK Č. 3 – ZPÁTKY JEN ČÁST

A teď to grandiózní finále. Je to jako vyřazování v soutěžích krásy, jen s tím rozdílem, že tady jste odbornou porotou vy a taky zřejmě nezazní nic o světovém míru, protože oblečení neumí mluvit. Vyberte si několik vyvolených lásek z řad topů, šatů, sukní, kalhot, bot a kabelek. Je jen na vás, jestli jich bude 30 anebo 50. A pokud nevíte, co s věcmi z kupičky možná, není nic lehčího než všechno ukrýt na několik týdnů pod postel a vysledovat, jestli vám něco chybělo.

Kam s vyřazenými věcmi? Dražší kousky prodejte, hezké darujte kamarádkám a na dobročinné účely a ošklivým najděte jiné využití nebo je vyhoďte do speciálních kontejnerů.

NA CO SI DEJTE BACHA

 1.    Když do své kapsličky zvolíte až moc kousků, zvyšujete tím šanci, že nebudete mít ve svých věcech přehled a pořádek (tím se dostáváme k problému nemám-co-na-sebe).
 2.    Když naopak zvolíte kousků málo, zvyšujete tím šanci, že budete mít jednoho krásného dne v tu nejméně vhodnou chvíli všechno v pračce (čímž se opět dostáváme k problému nemám-co… však vy víte).
 3.    Možná vás napadne chytře ukrýt pár svých oblíbených starších triček do kategorie domácího nebo sportovního oblečení. Nedělejte to. Fakt. Naopak si vytřiďte i to domácí, sportovní, sezónní, na spaní, spodní prádlo… Prostě všechno.


Martina Bechyňová

Martina je kreativní duše, pisálek a inkoustová tečka. Její místo v online prostoru najdete na www.inkoustovatecka.cz nebo @inkoustovatecka na Instagramu.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

INSTAGRAM
Jak čtete ZOOT vy? #casopiszoot