PRÁVĚ ČTETE

ADIDAS: Z prádelny ke hvězdám

ADIDAS: Z prádelny ke hvězdám


Nadšený sportovec, šikovný řemeslník a přímočarý byznysmen. To všechno byl Adolf „Adi“ Dassler, otec zakladatel značky adidas, která se vyšvihla do role světové ikony sportovní i streetové módy. Jak se dostala z experimentu v prádelně do přízně Rity Ory, Kanyeho Westa nebo Lionela Messiho?

Adi Dassler se narodil v malém bavorském městečku Herzogenaurach. Módní řemeslo kolovalo v jeho DNA, protože jeho otec byl obuvníkem a matka provozovala prádelnu. Právě v ní dvacetiletý Adi vdechl život své první plátěné tenisce, která byla určena (jak jinak) na sportování. Brzy se k němu přidal jeho bratr Rudolf a vznikla značka s nepříliš poetickým názvem Gebrüder Dassler Schuhfabrik. Těsně před olympiádou v Berlíně (1936) Adi prorocky oslovil afroamerického atleta Jesseho Owense a nabídl mu sponzorství. Černošský borec překvapivě vybojoval 4 zlaté medaile, stal se nepsaným králem her a tenisky bratří Dasslerů získaly okamžitě celosvětovou popularitu.

Po válce se oba sourozenci rozhádali a rozhodli se jít každý svou vlastní cestou. Adi si v roce 1949 zašpásoval se svým jménem i příjmením a v době, kdy mívají ostatní muži krizi středního věku, založil v rodném městečku společnost adidas. Ten samý den si nechal zaregistrovat návrh boty, která má na boku tři proužky. Už vám to začíná být povědomé? Strmý vzestup a spojování sil s miláčky sportovních davů pokračovaly. V šedesátých letech se do „rodiny tří pruhů“ připojila fotbalová legenda Franz Beckenbauer. K nazutým adidaskám tehdy oblékl první tréninkovou soupravu, což definitivně povzneslo tuhle značku do oblasti mezi kotníky a hlavu. A když už jsme u stoupání, svůj oblíbený model nosil na túry i fenomenální horal Reinhold Messner.

Potřebujete se obklopit chytrými lidmi. Bez nich budete rychle švorc. – Adolf Dassler

V roce 1978 odešel velký šéf do věčných lovišť, a nemohl tak být svědkem dalších revolučních kroků, jakým bylo třeba zavedení technologie, která uvnitř boty počítá nárazy a poskytuje cenné statistiky z běhu. Dneska to bereme jako samozřejmost, ale uprostřed osmdesátek? Naprosté sci-fi! Progresivita a vymazlený design těchto sneakers uchvátily také rapovou bandu RUN DMC, která aniž by o tom vedení značky tušilo, napsala song „My adidas“ a během energické show ho odpálila na fesťáku do nadšeného davu 40 000 fanoušků. Mimochodem, jeden z návštěvníků byl zaměstnancem adidasu a nejspíš zkolaboval blahem, ale rychle se oklepal a zanedlouho byla schválena jedna z prvních marketingových kolaborací sportovní módy a umění.

Nastavený trend se nezměnil, a proto dnes vidíme v reklamách na adidas hvězdy tradičních sportů (Leo Messi) vedle popových nebo rapových superstars (Pharrell Williams, Katy Perry, Rita Ora, Kanye West). Vy se můžete zařadit po jejich bok, protože novou kolekci adidas Originals najdete u nás na ZOOTu.

teniska

tensia

 

 

 

 

 

 

 

ADIDAS VE TŘECH SLOVECH:

OSOBNOSTI
Krev v žilách adidasu proudí díky velkým postavám – od atleta Owense přes horolezce Messnera až po Pharrella Williamse, Ritu Oru, Kanyeho Westa nebo Stellu McCartney.

PROGRES
Být vždy o krok napřed, jak v technologii, tak v designu.

(S)PO(R)T
5 % talent, 95 % tvrdá dřina? Tak nějak chutná cesta k úspěchu ve sportu i v byznysu.


Lukáš Žegklitz

Lukáš je ZOOTí copywriter, takže patří do řádu psavců. Ze všeho nejradši má cestování, asijské gastro a kinematografii v celé svojí kráse. V módě si nejvíc libuje ve streetwearu a athleisure, asi protože se ve volných chvílích rád projede na longu nebo zahází na koš.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

INSTAGRAM
Jak čtete ZOOT vy? #casopiszoot