PRÁVĚ ČTETE

6 knih, které budou vaší letní knihovně slušet ...

6 knih, které budou vaší letní knihovně slušet …

 … a ZOOTí kousky, které budou slušet vám

Knížky jsou v létě našimi nejlepšími kamarádkami. Zkracují nám chvíle, když naši milí trajdají po českých i zahraničních destinacích (nebo po nich trajdáme my) a když chytáme bronz na koupáku. Protože knižní inspirace není nikdy dost, dali jsme hlavy dohromady s knihomoly na slovo vzatými – s Martinusáky. Tři tipy na letní knížky vyštracháte z Nesnesitelně letního čísla časopisu ZOOT, větší nášup tady a teď.

Ráj na zemi, v němž jsme knižní skvosty fotili, je Cukrárna Alchymista.

zoot alchymista martinus

Příběh nového jména, Elena Ferrante
S druhým dílem neapolské tetralogie se opět přenesete do špinavé, hlučné a horkokrevné Neapole, tentokrát do let šedesátých, které jsou v Itálii ve znamení sexuální revoluce, studentských a dělnických nepokojů. Frenemies Lina a Elena dospívají uprostřed světa, který nechápe, proč by měla dívka studovat, navzájem se snaží trumfovat, ať už skrze bohatství, studium nebo muže. Ferrante si skrze nabubřelé dialogy utahuje z vysokoškoláků a nabízí existenciální otázky schované pod rouškou obyčejných výměn názorů. To nejvíc, co autorka ve své tetralogii nabízí, ale není čtivost nebo přitažlivá Neapol, je to její schopnost pojmenovat i nepojmenovatelné, díky které její čtenáři vzhlédnou od knihy a uvidí svůj svět jinýma očima.

 

Do vody, Paula Hawkins
Paula Hawkins zaujala svět svým románem Dívka ve vlaku, který si přečetlo více než 18 milionů čtenářů. Nyní přichází s novým příběhem, o něco zapeklitějším a o pořádný kus napínavějším. Thriller v sobě nese varování – vyhýbejte se tichým vodám, nikdy nevíte, co se skrývá pod hladinou… Pokud máte rádi příběhy, u nichž jste do poslední chvíle napjatí, jak děj skončí a v samém závěru vám padne brada až k zemi, Do vody je vaše správná volba na letošní léto. Hawkins je první dámou thrilleru a knihou Do vody své prvenství jen potvrdila.

DO VODY MARTINUS

Kosmonaut z Čech, Jaroslav Kalfař
Konečně je tu román od českého autora, který má hype i na zahraničních sociálních sítích! Jaroslav Kalfař v patnácti odcestoval do Ameriky a o třináct let později tam napsal knihu, kterou vychválily Guardian i NY Times. Samozřejmě, že byla přeložena i do češtiny, však taky pojednává o vzletu prvního českého kosmonauta Jakuba Procházky do vesmíru. Odehrává se částečně v roce 2018 a částečně během éry komunismu, typicky českým, nahořklým humorem nadhazuje téma osamocení člověka, složitosti odchodů od známých lidí a věcí a o tom, jak nesmírně těžké jsou návraty odkukoliv. Díky tomu se dokáže s příběhem ztotožnit každý čtenář, i takový, který nikdy v kosmické lodi neseděl. Kniha navíc obsahuje spoustu rozverných dialogů o Nutelle, taková třešnička na dortu.

 

Osm, Radka Třeštíková
Nejlepší knihou na dovolenou v letošním roce vyhlašujeme román s detektivním nádechem od Radky Třeštíkové. Spisovatelka s facebookovým profilem, co je předmětem mnoha diskuzí, opět potvrzuje, že jí místo mezi nejlepšími současnými českými spisovateli náleží právem. Třeštíková je mistryní v budování přesvědčivých charakterů postav, které vás donutí číst za každých okolností dál, tu knihu zkrátka neodložíte, dokud nezjistíte, jak to s hlavní hrdinkou Michaelou dopadne. Tentokrát autorka navíc hned několikrát zabrousí i do vážnějších témat, najdete tu odstavce k zamyšlení o ženské emancipaci, rasové otázky a problematiku jedné psychické poruchy – ovšem stále v takové úrovni, aby se kniha stále řadila k těm oddechovým, takovým, které chcete jako společníky na vaší dovolenkové pláži.

 

Veřejná tajemství, Alice Munro
Alice Munro je královnou světové povídky. Ve svých příbězích vykresluje silné ženské charaktery a drží se rodného Ontaria. Za své psaní právem získala v roce 2013 Nobelovu cenu za literaturu a za život řadu dalších prestižních literárních ocenění. Autorčina nová kniha Veřejná tajemství vypráví příběh o hledání, nacházení a ztrácení lásky, pohrává si s nedávnou i hlubokou minulostí. Munro je sázka na jistotu, pokud chcete své léto strávit s opravdu dobrou knihou, prožít si opravdu silný příběh. Zároveň knihu Alice Munro doporučujeme všem, které zajímá otázka genderu. Munro totiž volí pro své příběhy zpravidla postavy silných, emancipovaných žen, které se potýkají s nelehkými úděly osudu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Tíha vesmíru, Jennifer Niven
Navenek se Tíha vesmíru tváří jako lehká lovestory svou teenagerů, ovšem nenechte se zmýlit. Pod skořápkou se americká autorka Jennifer Niven věnuje řadě problémů, které provází náctileté na střední škole a snaží se jim skrze svůj příběh zabránit. Ukazuje, jaké to je procházet si šikanou, trpět mozkovou poruchou v džungli středoškoláků, snášet ponižování spolužáků pro svou “jinakost”, pro odlišný vzhled. Tíha vesmíru je zároveň lehoučce napsaným příběhem, který vám vykouzlí úsměv na tváři a zahřeje na srdci. Pro svou deníkovou formu k krátkými kapitolkami se lehce čte a zaručí vám smysluplně strávený odpočinek.

ALCHYMISTA ZOOT MARTINUS

Martinus se o své knihomoly stará ukázkově. Má pro ně přes 150 000 titulů, víc než 100 výdejních míst a projekty pro ty extrémní nadšence, kterým čtení nestačí a chtějí větší nášup knižních dobrodružství. Pokud si lámete hlavu s tím, jakou knihu aktuálně ukořistit nebo jakou koupit babičce k narozeninám, napište na martinusácké faceboové stránky


Dana Fráňová

Dana je zástupkyně šéfredaktorky časopisu ZOOT. Píše, fotí, čte, vaří a peče. Kolem prstu si ji omotáte díky avokádům, lívancům a arašídovému máslu, knížkám a psům. Miluje svou psí smečku - oříška Olivu (#zivotsolivou), její mámu Amy a rotvajlera Buckyho, Instagram a trajdání všude možně.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

INSTAGRAM
Jak čtete ZOOT vy? #casopiszoot